Jak przygotować pomieszczenie przed montażem drzwi?
Powrót

Jak przygotować pomieszczenie przed montażem drzwi?

Wymiana drzwi powinna zostać odpowiednio zaplanowana. Prawidłowy montaż drzwi to niezwykle ważna sprawa. Dobre przygotowanie do montażu drzwi wewnętrznych czy zewnętrznych sprawi, że produkty te będą służyć nam przez lata.

O czym warto jednak pamiętać przed rozpoczęciem pracy? Jak przygotować pomieszczenie do montażu drzwi? Sprawdź koniecznie!

Przygotowanie do montażu drzwi zewnętrznych

Bardzo ważne przed montażem drzwi zewnętrznych jest ich odpowiednie usytuowanie w otworze. Inaczej osadza się ościeżnice w ścianie jednowarstwowej, a inaczej w ścianie dwuwarstwowej czy trójwarstwowej. Ponadto przed wstawieniem ościeżnicy należy ją zmierzyć. Ościeże muszą być szersze i wyższe od ościeżnicy. Luzy nad częścią nadprożową ościeżnicy powinny sięgać od 1 cm do 1,5 cm z każdej strony (luz ustala się klinami montażowymi). Otwór drzwiowy należy dokładnie oczyścić i odkurzyć. Nie powinno być na nim także żadnych ubytków.

Przed montażem zaopatrzmy się w akcesoria takie jak drewniane kliny, młotek, poziomica, zestaw kołków, wiertarka, wkrętarka, taśma malarska, silikon czy pianka montażowa. Przed osadzeniem ościeżnicy w murze musimy też sprawdzić, czy w komplecie są wszystkie elementy, a stan drzwi nie jest naruszony. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek braki, należy zgłosić reklamację i wstrzymać pracę.

Drzwi zewnętrzne muszą zostać dokładnie zamontowane ze względu na to, że odpowiadają one za nasze bezpieczeństwo i ochronę mienia przed włamaniem. Muszą gwarantować odpowiedni komfort cieplny i termiczny. Powinny być mocno osadzone w murze. Warto więc zadbać o to, aby drzwi zewnętrzne w naszym domu zamontowali specjaliści.

Drzwi wewnętrzne - jak przygotować się do montażu drzwi wewnętrznych?

Wykończone mieszkania i domy wymagają jeszcze montażu drzwi pokojowych. Aby wstawić drzwi wewnętrzne, należy najpierw wybrać odpowiedni model. Zamówienie produktu wymaga wykonania odpowiednich pomiarów, po to, aby dobrze dopasować drzwi do otworów. Zmierz więc otwór i dopasuj do niego rozmiar ościeżnicy. Otwory muszą być o około 8 cm do 9 cm większe w przypadku ościeżnicy regulowanej i o około 10 cm do 12 cm większe w przypadku ościeżnicy stałej. Zanim kupimy drzwi wewnętrzne, sprawdźmy też, w którym kierunku dane drzwi otwierają się i zamykają (chyba że wybraliśmy do pomieszczenia skrzydła przesuwne lub harmonijkowe).

Pamiętajmy o tym, aby sprawdzić treść umowy gwarancyjnej. Zanim zabierzemy się do osadzania futryny - podobnie jak w przypadku montażu drzwi zewnętrznych - przygotujmy odpowiednie narzędzia do pomiaru oraz drewniane kliny, rozpórki, piankę montażową i taśmy, a także wiertarkę i elementy mocujące dołączone do zestawu. Warto również przygotować odkurzacz.

wykonywanie usługi montażu drzwi z drewna w domu

Montaż drzwi wewnętrznych - kiedy najlepiej go wykonać?

Drzwi wewnętrzne osadzamy po zakończonym remoncie. Nie powinno się ich osadzać w niedawno otynkowanej czy wymurowanej ścianie. Prace mokre muszą być zakończone, a pomieszczenia dobrze wywietrzone. Ościeżnica montowana w niedosuszonej ścianie może pękać, dlatego warto odczekać z montażem kilka dni po zakończeniu remontu.

Montaż drzwi wewnętrznych krok po kroku

Drzwi pokojowe można zamontować, korzystając z usług specjalisty lub samodzielnie. Pierwszym krokiem będzie pozbycie się starej ościeżnicy i przygotowanie nowych drzwi. Rozpakujmy skrzydło drzwiowe i ościeżnicę z kartonu. Starajmy się robić to delikatnie i nie używać przy tym ostrych narzędzi. Po rozpakowaniu dokładnie obejrzyjmy wszystkie elementy. Kolejnym krokiem będzie zapoznanie się z instrukcją obsługi oraz kartą gwarancyjną.

Postępując zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji, łączymy trzy belki (boczne oraz górną) za pomocą kleju lub dołączonych do opakowania wkrętów. Następnie dokręcamy zawiasy. Złożoną ościeżnicę kładziemy np. na podłodze (wcześniej zabezpiecz podłogę przed uszkodzeniem) i sprawdzamy kąty proste. Dolne krawędzie ościeżnicy można dodatkowo pokryć silikonem w celu zabezpieczenia ich przed wilgocią.

Montaż ościeżnicy - jak to zrobić?

Kolejnym etapem jest montaż ościeżnicy w otworze. Pamiętamy, że możemy kupić ościeżnicę stałą lub regulowaną. Ościeżnica stała jest tańsza i zakłada się ją najczęściej w budownictwie, gdzie ściany mają regularne szerokości. Mury o niestandardowych wysokościach wymagają ościeżnic regulowanych, które można idealnie dopasować do ścian. Od rodzaju ościeżnicy będzie też zależał sposób montażu.

Montaż ościeżnicy regulowanej

Ościeżnica regulowana posiada dodatkowe elementy regulujące, dzięki którym montaż jest znacznie prostszy. Ościeżnice przykładamy do otworu ściennego, sprawdzamy, czy jest równo osadzona i unieruchamiamy ją klinami lub montażowymi poduszkami. Na tym etapie można spróbować założyć skrzydła w celu skontrolowania równego montażu drzwi. Skrzydła nie mogą się samoistnie otwierać ani zamykać. Przed rozpoczęciem kolejnych prac należy je jednak ściągnąć.

Następnym krokiem będzie przymocowanie rozpórek przy zawiasach oraz na wysokości klamki i aplikacja pianki montażowej. Kiedy pianka ulegnie stwardnieniu, trzeba wyjąć kliny montażowe, zdemontować rozpórki poziome i ostrożnie odciąć nadmiar pianki.

Ostatnim etapem jest montaż elementu regulowanego, który należy wcześniej dopasować do muru. Jeżeli element regulujący będzie za szeroki, trzeba go przyciąć. Na koniec składamy pozostałe elementy ościeżnicy regulowanej, wsuwamy ją do osadzonej futryny i mocujemy wkrętami. Zakładamy uszczelki i sprawdzamy, czy szczeliny między futryną i ścianą zostały zamaskowane.

Ościeżnica stała - montaż

Jak podejść do montażu ościeżnicy stałej? Stała ościeżnica nie ma możliwości regulacji, dlatego jej szerokość trzeba skrupulatnie dopasować do otworu w murze. Montaż takiej ościeżnicy przebiega podobnie jak montaż elementu bazowego ościeżnicy regulowanej. Szczeliny między ścianą a ościeżnica należy zamaskować specjalnymi listwami wykończeniowymi lub załączonymi w zestawie opaskami oraz przykleić uszczelki.

Pamiętajmy jednak, że montaż drzwi wejściowych i zewnętrznych najlepiej zlecić ekipie. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny montaż drzwi, musimy mieć na uwadze fakt, że w ten sposób stracimy gwarancję producenta. Profesjonalny montaż drzwi oferuje firma Domo-Strefa.

W ramach usługi montażu drzwi wewnętrznych często znajduje się bezpłatny pomiar, transport nowych drzwi, demontaż starej stolarki, szczelne wypełnienie przestrzeni pianką montażową, przygotowanie pełnego okucia, montaż progu, dopasowanie ościeżnicy do wymaganych wymiarów, obróbka, a nawet sprzątanie po montażu.

Ile kosztuje montaż drzwi wewnętrznych? Cena montażu może być uzależniona od wielu różnych czynników oraz od regionu. Warto więc bezpośrednio skontaktować się z wybraną firmą i omówić szczegóły.

mężczyzna pobierający wymiary drzwi wewnątrz budynku

Maskowanie szczelin między ościeżnicą a ścianą

Osłonięcie szczeliny pomiędzy ościeżnicą a ścianą jest niezwykle istotne. Do tego celu używamy listew maskujących tę przestrzeń. Przystawmy je do ściany i sprawdźmy, czy nie wymagają skrócenia. Listwy przyklejamy klejem montażowym lub dedykowanym klejem do materiałów drewnianych i drewnopochodnych. Aby docisnąć listwy, zastosujmy imadła stolarskie. To sprawi, że całość będzie przylegać idealnie. Imadła należy zdjąć, dopiero gdy klej zwiąże. Po montażu styki listew można wykończyć dopasowanym kolorystycznie silikonem maskującym i gotowe!

Zawieszenie skrzydła i montaż klamki

Skrzydło wieszamy, gdy usuniemy rozpórki. Wówczas też dokładnie regulujemy drzwi na zawiasach. Do takiej pracy przyda się śrubokręt i klucz imbusowy. W celu uzyskania optymalnej pozycji zawiasu dokręcaj i odkręcaj śruby aż do odpowiedniego wyregulowania. Jeżeli drzwi nie są odpowiednio wyregulowane, zawsze możemy jeszcze raz wyregulować zawiasy lub użyć dodatkowego uszczelnienia, które należy nakleić na frezy ramy. Na końcu powinna zostać zamontowana klamka. Klamki wybierajmy tak, aby pasowały nie tylko do drzwi, ale również do całego wnętrza i dodatków.

Podsumowanie

Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych czy wewnętrznych gwarantuje domownikom duże bezpieczeństwo, odpowiedni komfort cieplny oraz akustykę pomieszczenia. Montaż drzwi wewnętrznych czy zewnętrznych nie należy do zadań łatwych i trzeba wykonać go starannie.

Co prawda producenci drzwi dołączają do produktu instrukcję, jednak bez odpowiedniej wprawy można popełnić wiele błędów. Brak doświadczenia w montażu nie jest jedynym czynnikiem, który powinien skłaniać nas do poproszenia o pomoc profesjonalistów. Gwarancja często przysługuje tylko w sytuacjach, gdy montażu drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych dokona autoryzowana ekipa, która posiada certyfikat u danego producenta drzwi.


Bądź na bieżąco
Sprawdź także