Ościeżnica metalowa czy drewniana – właściwości i zastosowanie
Powrót

Ościeżnica metalowa czy drewniana – właściwości i zastosowanie

Ościeżnica metalowa czy drewniana – właściwości i zastosowanie

Ościeżnica to montowana na stałe rama, do której za pomocą zawiasów przytwierdzamy skrzydło drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ościeżnice do drzwi mogą być wyprodukowane z różnych materiałów, takich jak materiały drewnopochodne, MDF, aluminium czy stal, natomiast ich wykończenie może być wykonane z forniru, folii bądź lakieru. Warto pamiętać, iż jeśli ościeżnice są wysokiej jakości i wyprodukowane przez profesjonalistów, będą nam służyć przez długie lata.

Ościeżnice drewniane do drzwi zewnętrznych

Ościeżnice drewniane do drzwi wejściowych to świetne rozwiązanie, gdyż drewno jest solidne, estetyczne, ciepłe i słabiej przewodzi ciepło niż stal. Ościeżnica drewniana na drzwi zewnętrzne może być pozostawiona w kolorze naturalnego drewna i zaimpregnowana bezbarwnym lakierem albo podbarwiona i polakierowana. Drzwi z taką ościeżnicą prezentują się niezwykle elegancko i luksusowo, ale również naturalnie.

Tańszą alternatywą futryny drewnianej jest ościeżnica wyprodukowana z drewna klejonego na mikrowczepy.

Ościeżnice z drewna bardzo często wykonywane są z płyty wiórowej MDF. Taka ościeżnica jest nośna i wytrzymała, ale odradzana na drzwi wejściowe, gdyż może pochłaniać wilgoć.

Ościeżnica drewniana niestety nie jest pozbawiona wad. Odznacza się niską odpornością na warunki atmosferyczne takie jak wilgoć i promienie słoneczne - w związku z tym musimy się liczyć z częstymi renowacjami drzwi wejściowych, a także po kilku latach zamawiać serwis drzwi i ościeżnic. Nadmiar wilgoci może również doprowadzić do gnicia i pęcznienia drzwi. Ponadto, drewno jest podatne na czynniki biologiczne takie jak korniki lub pleśnie, przez co konieczna będzie odpowiednie impregnacja materiału. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na wykonanie skrzydła drzwiowego i ościeżnicy z drewna wysokiej jakości, musimy się liczyć z wysoką ceną.

Ościeżnice metalowe

Ościeżnice metalowe wytwarza się z blachy stalowej o grubości 1,2-1,5 mm, co przekłada się na ich trwałość i wytrzymałość. Ościeżnice wykonane z metalu są łatwe w czyszczeniu, odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne - dzięki temu drzwi zewnętrzne wykonane ze stali są świetnym wyborem.

Ościeżnica aluminiowa produkowana jest z profili aluminiowych, które z jednej strony są bardzo lekkie, a z drugiej bardzo wytrzymałe i sztywne. Aluminium zapewnia świetną izolację termiczną i akustyczną. Ponadto, materiał ten nie koroduje, nie traci koloru i jest odporny na szkodliwe działanie warunków zewnętrznych. Futryny aluminiowe cieszą się coraz większą popularnością, ale mają również słabe strony, czyli wysokie koszty wytworzenia, jak i dobre przewodnictwo ciepła oraz dużą rozszerzalność termiczną.

Decydując się na ościeżnicę aluminiową do drzwi zewnętrznych, musimy być świadomi, że rama może w takiej lokalizacji przemarzać zimą, a w wyniku tego na profilach może pojawić się lód, który będzie topniał i zalewał próg i podłogę wodą. Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, warto wnętrze ościeżnicy wypełnić materiałem termoizolacyjnym, np. pianką poliuretanową.

metalowe-drzwi.webp

Rodzaje ościeżnic do drzwi wejściowych

Na wybór rodzaju ościeżnicy wpływają względy techniczne obejmujące: grubość ściany i jej wielkość oraz położenie otworu drzwiowego. Ponadto, ościeżnica do drzwi zewnętrznych powinna być dopasowana do kształtu i wzoru skrzydła.

Ościeżnice regulowane

Ościeżnica regulowana została tak zbudowana, aby można ją zamontować w otworze o niestandardowych wymiarach. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występuje nietypowa grubość ścian lub mury nie trzymają swoich wymiarów. Futryna regulowana jest bardziej uniwersalna i łatwiejsza w montażu w porównaniu z ościeżnicami stałymi, aczkolwiek należy pamiętać, że nie montuje się ościeżnicy regulowanej na ścianie o grubości poniżej 7,5 cm. Futryna regulowana jest droższa niż ościeżnica stała, ale też bardziej estetyczna, a jej montaż jest znacznie łatwiejszy.

Pomimo tego, że ościeżnica regulowana umożliwia dopasowanie jej do szerokości otworu, należy pamiętać o dostosowaniu jej do grubości muru. Warto wiedzieć, iż producenci zazwyczaj dopuszczają regulację na poziomie około 2 cm. W związku z tym należy zmierzyć mur w kilku miejscach oraz wybrać największą wartość i na jej podstawie dopasować odpowiedni rozmiar futryny.

Ościeżnice stałe

Ościeżnica stała to rozwiązanie pasujące w każdym wnętrzu - zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym. Rama jest wąska i pozbawiona opasek. W celu zamaskowania łączeń ze ścianą stosuje się listwy ozdobne. Główną cechą ościeżnic stałych są określone, stałe wymiary, bez opcji regulowania, w związku z tym ściany muszą być równe. Ościeżnicę stałą można montować na ścianach o grubości od 6 do 10 cm. Jednak, ościeżnice o stałej szerokości lepiej sprawdzą się w nowym budownictwie, które odznacza się stałymi wartościami w stawianiu ścian.

Ościeżnice stałe można montować na styku ścian prostopadłych, gdyż w takim przypadku niezwykle trudno jest zamontować opaski maskujące - wynika to z faktu, iż nie pozwala na to dostępna przestrzeń.

montaz-drzwi.webp

Jak zamontować ościeżnicę i skrzydło drzwiowe?

Planując montaż każdej ościeżnicy, należy najpierw upewnić się, czy otwór drzwiowy jest odpowiedniej wielkości i kształtu, tak aby ościeżnica mogła być prawidłowo osadzona i zamontowana. Następnie należy usunąć starą ościeżnicę i wszystkie zbędne elementy. Kolejny krok to dokładne oczyszczenie powierzchni ściany. Po przygotowaniu podłoża można przejść do montażu właściwego, czyli należy najpierw:

  1. zamontować zawiasy w belce bocznej,
  2. połączyć elementy ościeżnicy w jedną ramę (czyli złożenie głównych belek, górnej i bocznej),
  3. zamontować ościeżnicę w otworze drzwiowym,
  4. dokręcić ramę,
  5. założyć skrzydło drzwiowe i
  6. osadzić i uszczelnić ościeżnicę
  7. a na koniec usunąć kliny i rozpórki po całkowitym wyschnięciu piany.

Jeśli zdecydowaliśmy się na ościeżnicę regulowaną po dokonaniu powyższych czynności, należy przyciąć element, tak aby dopasować jego szerokość do grubości muru. Kolejnym krokiem jest połączenie listew wykończeniowych za pomocą łączników z tworzywa i metalu. Całość można nałożyć na bazę, wykonaną w poprzednich krokach i połączyć za pomocą wkrętów do drewna.

Po tym wszystkim, można przejść do zakładania skrzydła drzwiowego. Warto pamiętać, że prawidłowo zamontowana ościeżnica wpływa na szczelność oraz estetyczne wykończenie drzwi zewnętrznych. Aczkolwiek, montaż drzwi i ościeżnic lepiej zlecić doświadczonym profesjonalistom.

Jaka ościeżnica do drzwi zewnętrznych będzie najlepsza?

To jaka ościeżnica będzie najlepsza do naszych drzwi wejściowych, zależy od sposobu ich wykorzystywania i jakie oczekiwania mamy względem drzwi - czyli jak długo mają nam służyć i jak mają się prezentować.


Bądź na bieżąco
Sprawdź także