Jakie drzwi wybrać - przylgowe czy bezprzylgowe?
Powrót

Jakie drzwi wybrać - przylgowe czy bezprzylgowe?

Drzwi wewnętrzne - można powiedzieć, że są podstawowym elementem wyposażenia wnętrz. Co do rodzaju drzwi wewnętrznych, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Trendy się zmieniają, a na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele. W poniższym artykule zajmiemy się drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi. Jakie są pomiędzy nimi różnice i czym się charakteryzują? Sprawdź!

Czym jest enigmatyczna przylga?

Wyjaśnijmy, skąd wziął się podział na drzwi przylgowe i drzwi bezprzylgowe. Oba rodzaje drzwi są to drzwi wewnętrzne, elementem rozróżniającym je jest natomiast ich budowa. Drzwi przylgowe posiadają specjalny frez na krawędzi skrzydła, który po ich zamknięciu pozwala częściowo schować skrzydło w ościeżnicy, a wystający poza nią fragment to tzw. przylga.

W drzwiach bezprzylgowych natomiast frez nie znajduje się na krawędzi skrzydła, lecz umiejscowiony jest wewnątrz ościeżnicy. Rozwiązanie takie powoduje, iż przy zamkniętych drzwiach skrzydło tworzy wraz z ościeżnicą jedną płaszczyznę.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe - które wybrać?

W dzisiejszych czasach wybór drzwi wewnętrznych nie jest uwarunkowany jedynie względami praktycznymi. Szczególny nacisk kładzie się m.in. na cenę, komfort użytkowania, czy walor wizualny.

Dlatego decyzja - drzwi przylgowe czy bezprzylgowe - może zaważyć na ostatecznym efekcie, który chcemy osiągać, decydując się na określoną inwestycję, a tym samym zapewnić sobie właściwy poziom satysfakcji.

Akustyka a wybór drzwi

Drzwi wewnętrzne przylgowe cechują się wyższym poziomem tłumienia dzięków niż drzwi bezprzylgowe, po zamknięciu, których między skrzydłem a ościeżnicą widać niewielką szczelinę.

Skrzydło przylgowe ma charakterystyczne załamania tzw. felc, który nachodzi na ościeżnicę. Takie rozwiązanie po zamknięciu drzwi lepiej izoluje pomieszczenie, co ma niebagatelne znaczenie, chociażby w sytuacji mieszkań w bloku.

Komfort i bezpieczeństwo użytkowania

W kwestii bezpieczeństwa modele z przylgą ustępują tym pozbawionym przylgi, gdyż ich konstrukcja, podczas zamykania pozwala na całkowite schowanie się krawędzi skrzydła we framudze, co znacznie niweluje ryzyko przytrzaśnięć. Na tę cechę powinny zwrócić uwagę osoby wychowujące małe dzieci.

Budowa drzwi bezprzylgowych sprawia, iż są one trwalsze i odporniejsze na zniszczenia, niż drzwi przylgowe, a to ze względu na brak elementów stykających się ze sobą podczas zamykania, mogących powodować uszkodzenia mechaniczne.

Drzwi wewnętrzne felcowe i bez felcowe - aspekt estetyczny

Kupując określony rodzaj drzwi, powinniśmy uwzględnić wystrój pomieszczeń, które chcemy zaaranżować. Powszechnie panuje pogląd, że modele bezprzylgowe są na ogół prostsze w formie i lepiej sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych.

Z kolei skrzydło przylgowe, ze względu na swoją budowę, lepiej zaprezentuje się w stylizacjach klasycznych oraz rustykalnych. Właściwości dekoracyjne drzwi przylgowych podkreślą charakter wnętrza, ale również sprawią, iż same w sobie mogą stać się wyjątkową ozdobą.

Drzwi wewnętrzne - montaż i regulacja zawiasów

Jeżeli planujemy na własną rękę uporać się z instalacją, a następnie samodzielnie konserwować nasze drzwi wewnętrzne, prostszym i mniej czasochłonnym rozwiązaniem będzie inwestycja w przylgowe drzwi, które nie wymagają od nas fachowej wiedzy ani doświadczenia odnośnie ich montażu czy regulacji zawiasów.

Składanie drzwi bezprzylgowych ze względu na ich złożoną budowę wymaga dużej dokładności, a szczególnie sporej precyzji wymaga montaż zawiasów, które trudno doregulowywać.

Co sprawia, że drzwi bezprzylgowe są droższe od klasycznych?

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe są bardziej innowacyjne, m.in. poprzez zastosowanie wysokiej jakości zawiasów 3D dających możliwość regulacji w trzech wymiarach, a także poprzez użycie magnetycznego zamka, którego zapadka wysuwa się dopiero wówczas, gdy krawędź drzwi zbliży się do ościeżnicy.

Wykończenie drzwi przylgowych i bezprzylgowych

Nietuzinkową dekoracją mogą być zawiasy, które w przypadku drzwi przylgowych odpowiednio wyeksponowane nadadzą charakteru wnętrzu oraz podkreślają jego wyjątkowy wystrój.

Z kolei w przypadku drzwi bezprzylgowych, ciekawym rozwiązaniem dodającym fasonu i podkreślającym elegancję pomieszczenia, będzie zastosowanie szerokich listew futryny.

Czy poprzez właściwy dobór drzwi, możemy wpłynąć na ostateczny wygląd pomieszczenia?

Zdecydowanie tak. Można uzyskać taki rezultat m.in. poprzez zamontowanie skrzydła bezprzylgowego które, usytuowane w jednej linii z futryną, da optyczny efekt poszerzenia podłogi – Takie drzwi będą dobrze prezentować się w niezbyt szerokich przejściach.

Drzwi rewersyjne – hybryda drzwi przylgowych i bezprzylgowych

Kiedy chcemy, aby nasze skrzydła stylizowane były na drzwi bezprzylgowe, a jednocześnie zależy nam, aby otwierały się do wewnątrz ościeżnicy, wskutek czego dysponujemy większą powierzchnią użytkową, powinniśmy wybrać drzwi rewersyjne. Rozwiązanie takie sprawdza się w przypadku małych pomieszczeń z dużą ilością drzwi.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi podyktowany może być wieloma czynnikami takimi jak cena, dostępność czy właściwości akustyczne, lecz zdecydowanie najistotniejszym elementem wyróżniającym oba typy drzwi jest ich wygląd. To dzięki zastosowaniu konkretnych modeli skrzydeł możemy uzyskać zadowalający nas efekt oraz podkreślić panujący we wnętrzu sznyt.


Bądź na bieżąco
Sprawdź także