Jaki otwór pod drzwi pokojowe zrobić?
Powrót

Jaki otwór pod drzwi pokojowe zrobić?

Aby wymienić drzwi, nie wystarczy sam wybór odpowiadającego nam modelu. Bardzo ważne będzie dokładne przygotowanie i zmierzenie otworu drzwiowego. Z tego artykułu dowiesz się jak przygotować odpowiedni otwór pod drzwi 80 i 70, z różnymi rodzajami ościeżnicy.

Jak zmierzyć wymiary otworu pod drzwi wewnętrzne?

Zamówienie drzwi w odpowiednich wymiarach wymaga od nas wykonania kilku pomiarów. Należy pamiętać, aby pomiary wykonywać przy świetle dziennym i z jak największą precyzją, gdyż nieprawidłowo wymierzona ościeżnica uniemożliwi wstawienie drzwi w przygotowany otwór.

W jakich miejscach mierzyć, aby uzyskać dokładne wymiary otworu pod drzwi?

Szerokość otworu pod drzwi wewnętrzne najlepiej zmierzyć od ściany do ściany w 5 miejscach, warto wiedzieć, że im więcej punktów zmierzysz, tym lepiej.

Wysokość otworu mierzymy od podłoża do nadproża co najmniej w dwóch miejscach - najlepiej w przeciwległych końcach oraz dodatkowo na środku.

Aby uzyskać wymiary grubości muru, pobierz wartość w 3 miejscach z prawej i 3 miejscach w lewej strony. Najważniejsza będzie najniższa wartość z dokładnością co do milimetra.

Otwór drzwiowy dla poszczególnych szerokości

Wymiary otworu uzależnione są od rodzaju ościeżnicy, szerokości skrzydła drzwiowego i grubości ściany. Wedle przepisów prawa budowlanego minimalna szerokość skrzydła drzwiowego powinna wynosić 80 cm (w świetle ościeżnicy), natomiast wysokość 200 cm - ale światło wnęki powinno być większe. Aczkolwiek, w starym budownictwie można trafić na drzwi o szerokości 60 lub 70 cm.

Warto wiedzieć, że drzwi 80 nie mają 80 cm szerokości - ich szerokość zazwyczaj wynosi 84,5 cm. Jednakże w żaden sposób nie wpływa to na wymiary otworów drzwiowych.

Należy pamiętać, aby jeszcze przed ostatecznym wykończeniem ścian określić, jaki otwór pod drzwi powinien być przygotowany i jaką wybieramy ościeżnicę: stałą lub regulowaną. Rozmiar skrzydła zawsze będzie kilka centymetrów mniejszy niż otwór drzwiowy.

Ościeżnica regulowana

W przypadku ościeżnicy regulowanej dla skrzydła drzwiowego otwór pod drzwi powinien być o około 6-8 cm szerszy niż skrzydło drzwiowe. Mierząc wysokość otworu pod ościeżnicę regulowaną, dodaj do wysokości 6 cm.

Zaletą ościeżnicy regulowanej jest fakt, iż jest to bardzo dogodne rozwiązanie w sytuacji, jeśli mamy niestandardową grubość muru - możemy ją estetycznie wykończyć opaskami nachodzącymi na ścianę, a także jest łatwiejsza w montażu.

Ościeżnica stała

W przypadku ościeżnicy stałej szerokość wnęki w murze powinna być większa o ok. 9-10 cm od szerokości skrzydła drzwiowego. Przy ościeżnicy stałej dodaj do wysokości 7,5 cm.

Ościeżnica stała posiada określoną szerokość dopasowaną do standardowej grubości murów, a co więcej nie jest wyposażona w opaski maskujące.

Otwór pod drzwi 70 z ościeżnicą regulowaną

Wysokość otworu drzwiowego w przypadku drzwi 70 z regulowaną ościeżnicą powinna wynosić 206 cm, natomiast szerokość 78 cm.

Otwór pod drzwi 70 z ościeżnicą stałą

Szerokość otworu drzwiowego 70 ze stałą ościeżnicą powinna wynosić 81 cm, zaś wysokość otworu pod drzwi wewnętrzne powinna wynosić 207,5 cm.

Jaki otwór pod drzwi 80 z ościeżnicą regulowaną?

Standardowe drzwi 80 o ościeżnicy regulowanej wymagają otworu o wymiarach 88 cm szerokości na 206 cm wysokości.

Otwór drzwiowy pod drzwi 80 z ościeżnicą stałą

Wymiar otworu pod drzwi 80 ze stałą ościeżnicą powinien wynosić 91 cm szerokości na 207,5 cm wysokości.

Niepoprawnie wykonany otwór pod drzwi wewnętrzne pokojowe

Jednym z najczęstszych błędów podczas wymiany drzwi, jest zamówienie zbyt dużych drzwi. Rozwiązania tego problemu są dwa: albo należy powiększyć otwór drzwiowy, co wiąże się z dodatkową pracą murarską, albo pozostaje nam wymiana drzwi w sklepie. Jeśli jednak zamówiliśmy drzwi, które mają niestandardowy wymiar, jedynym rozwiązaniem będzie ich odsprzedanie, gdyż zwrot nie będzie możliwy.

Często zdarza się także wykonanie zbyt dużego otworu pod drzwi - na szczęście wtedy nie musimy wymieniać zamówionych drzwi na większe. W takim przypadku możemy go zmniejszyć za pomocą elastycznej zaprawy murarskiej. Stosując to rozwiązanie, należy zadbać o precyzyjne i estetyczne wykończenie.

Nieprecyzyjnie wykonane pomiary wysokości i szerokości otworu to najczęściej popełniane błędy podczas montażu drzwi. Pamiętaj, że tylko właściwe zmierzenie otworu i prawidłowe zamontowanie ościeżnicy zapewnia sprawne funkcjonowanie drzwi.

Montaż drzwi

Jeśli już znasz dokładne wymiary drzwi i prawidłowo przygotowałeś otwór, czas na montaż ościeżnicy. Pamiętaj, że szczeliny między framugą a ścianą powinny zawierać się w zakresie 1-1,5 cm, a krawędzie muru powinny być czyste i zwarte. W przygotowany otwór wstaw ościeżnicę oraz upewnij się, czy rama jest równa w pionie i poziomie, oraz czy ma zachowane wszystkie kąty proste. Następnie musisz ustabilizować ościeżnicę poprzez użycie rozpórek i „ślepego progu”. Ostatnim krokiem jest spasowanie skrzydła i sprawdzenie, czy zamek i zawiasy znajdują się w odpowiednich miejscach i po odpowiednich stronach.

Montując ościeżnicę, szczeliny między framugą a ścianą wypełniamy pianką do montażu drzwi. Warto jednak pamiętać, że pianka zwiększa objętość, dlatego należy uważać z jej ilością, bo zbyt dużo pianki może wyprzeć ościeżnicę.

Jak zmierzyć otwór - podsumowanie

Aby montaż drzwi był prawidłowy, konieczne jest przygotowanie właściwego otworu. Pamiętaj, że prawidłowe wymiary otworu obejmują szerokość i wysokość oraz grubość ścian. Wartości te powinny być pobierane w kilku miejscach - im więcej danych, tym lepiej. Równie ważny jest rodzaj ościeżnicy, gdyż każda potrzebuje inne otwory drzwiowe. Stosując powyższe porady, masz pewność, że zainstalowane skrzydła drzwiowe będą funkcjonować bez zarzutu.


Bądź na bieżąco
Sprawdź także